Najpopularniejsze posty

2008/07/08

O osobowościach

Czy my na co dzień jesteśmy świadomi swoich osobowości i tego jakie z nich wynikają dla nas ograniczenia? Myślę,że większość ludzi nie ma o tym pojęcia. Postaram się w kilku zdaniach przybliżyć podział na osobowości.

CHOLERYK.

Typ dynamiczny i energiczny. Ekstrawertyk zorientowany na wykonanie zadania. Człowiek o silnej woli i raczej nie skłonny do okazywania uczuć (emocje okazuje natomiast często niezwykle chętnie). Ludzie są dla niego często mało ważni. Liczy się wykonanie postawionego przed nim zadania.

Pragnie dominować i żeby czuć się szczęśliwym potrzebuje wyzwań.

Na szczęście w populacji ludzkiej jest ich ok. 10%.



SANGWINIK

Typ impulsywny i towarzyski uwielbia zabawę. Ekstrawertyk zorientowany na budowanie relacji z ludźmi. Osobnik emocjonalny, potrafi szybko przechodzić z jednej skrajności w drugą. U niego droga od euforii do załamania nerwowego może być bardzo krótka. W centrum jego zainteresowania jest jego osoba (lubi błyszczeć) oraz ludzie (czyli jego publiczność). Potrzeba uznania jest w nim bardzo silna dlatego często nie podejmuje zadań w obawie przed krytyką.

W populacji jest sangwiników 25-30%.



MELANCHOLIK

Perfekcjonista. Jeśli coś robi robi to dobrze. Zorientowany jest na wykonanie zadania a do tego potrzebuje wyczerpujących analiz. Uwielbia słupki tabelki i wykresy. Wiele czasu poświęca na planowanie i przygotowywanie się do działanie (często tak wiele, że nie ma potem czasu na samo działanie). Jest typem emocjonalnym; introwertyk, który wszystkim się zamartwia i każdą krytykę odbiera personalnie.

Dane mówią, że w populacji melancholików jest 25-30%.

FLEGMATYK

Człowiek, który wnosi do relacji stabilizację. Łagodzi konflikty tworzone przez choleryka. Jest introwertykiem zorientowanym na budowanie pozytywnych relacji z otoczeniem. Wnosi harmonię i spokój. Dla niego najważniejsze jest bezpieczeństwo i nie lubi zmian. Pragnie docenienia i świetnie czuje się jako osoba, która może wspierać innych. Jego mottem mogłaby być dewiza muszkieterów: „Jeden za wszystkich – wszyscy za jednego”.

Boi się utraty poczucia bezpieczeństwa i nieznanego.

W populacji flegmatyków mamy 30-35%.

To jest podstawowy podział. Wiadomo, że każdy z nas jest sumą kilku (2-3) typów osobowości a jeden z nich jest tym dominującym. Najlepiej jest gdy uda nam się stworzyć pełną osobowość (tego można się nauczyć) i przyswoić sobie pozytywne cechy każdego z typów a wyeliminować cechy niepożądane. Wtedy nasze umiejętności komunikowania się rozwiną się w stopniu jaki pozwoli nam się dogadywać z każdym.

Każda osobowość komunikuje się w swój określony sposób, własnym językiem co często powoduje niezrozumienie. Przypomina to sytuację w której próbujemy dogadać się z chińczykiem nie znając chińskiego. Melancholik coś mówi a sangwinik kompletnie nie wie o co mu chodzi. Wszystko dlatego, że mówią innym językiem, mają inne wartości i postrzegają tą samą sprawę w inny sposób. Musimy zatem nauczyć się języków innych osobowości. Odsyłam do książek na ten temat. Moje ulubione to „Osobowość plus” Florence Littauer oraz „Pozytywne Profile Osobowości” Roberta Rohma .

Żyjemy w świecie gdzie najważniejszą , najwyżej opłacaną umiejętnością jest umiejętność komunikowania się. Jeśli jesteś dobrym komunikatorem i potrafisz dogadywać się z każdym, odniesiesz sukces na każdej płaszczyźnie życia. Zarówno w pracy i biznesie jak i w rodzinie i relacjach z partnerem. To jednak Ty musisz się nauczyć jak to zrobić, to jest Twoja odpowiedzialność. Pierwszym krokiem do tego będzie rozpoznanie i zrozumienie swojej własnej osobowości. Dopiero wtedy będziesz świadom swoich atutów i ograniczeń.

Kim więc Ty jesteś?